اجتماع بازار هرمزگان خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان

اجتماع: بازار هرمزگان خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان قیمت سکه و طلا بازار هرمزگان ربع سکه

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی انعطاف خفیف در بازار مسکن

یک علامت از تاثیر کارنامه بهاری معاملات مسکن بر واکنش‌ها فروشنده ها در بازار مشاهده شد. مطابق روایت تازه واسطه های ملکی در منطقه ای پرتقاضا در تهران، بعضی فروش

انعطاف خفیف در بازار مسکن

انعطاف خفیف در بازار مسکن

عبارات مهم : ایران

یک علامت از تاثیر کارنامه بهاری معاملات مسکن بر واکنش‌ها فروشنده ها در بازار مشاهده شد. مطابق روایت تازه واسطه های ملکی در منطقه ای پرتقاضا در تهران، بعضی فروشندگان واحدهای نوساز به «انعطاف خفیف در قیمت» رو آورده اند و حاضر به تخفیف تا ۵ درصد روی آخرین قیمت پیشنهادی خود شده است اند. دو علت جهت این اقدام مطرح است که بااهمیت ترین آن، احساس خطر بازگشت رکود به معاملات تابستانی در صورت استمرار پرش های ماهانه قیمت هست. تحقیقات میدانی نشان می دهد خریداران مسکن به دو شکل قصد عبور از مانع تورم ملکی را دارند.

انعطاف خفیف در بازار مسکن

واسطه های ملکی با اعلام مشاهده «حرکت خفیف» بعضی سازندگان جهت «کنارآمدن» با خریداران در تعیین قیمت قطعی فروش آپارتمان، رمز رونق فروش مسکن در تابستان ۹۷ را معرفی کردند. تحقیقات میدانی «دنیای اقتصاد» از تازه ترین اوضاع بازار ملتهب معاملات واحدهای مسکونی در مناطق مصرفی و پرتقاضای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نشان می دهد هم اکنون بازار خرید و فروش آپارتمان در بعضی محلات این مناطق به مسیری وارد شده است است که سرایت آن به سایر مناطق می تواند بازار مسکن را از «خطر بازگشت رکود معاملاتی به واسطه زیاد کردن شکاف بین سطح قدرت خرید متقاضیان و قیمت مسکن»، در امان نگه دارد. بررسی ها در حالی از بروز «علائم خفیف انعطاف قیمتی» به وسیله بعضی عوامل فروش آپارتمان های مسکونی در بعضی مناطق شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران حکایت دارد که این مناسبت تازه می تواند مسیر پیش روی معاملات مسکن در تابستان پیش رو را به نفع طرفین معاملات ملک، مشمول بر «خریدار» و «فروشنده» تحت تاثیر قرار دهد و بازی برد-برد جهت تابستان ۹۷ را در این بازار رقم بزند.

واسطه ها و فعالان بازار مسکن معتقدند بازگشت انعطاف قیمتی به بازار معاملات مسکن، رمز فروش سریع و بی دردسر آپارتمان های مسکونی در تابستان پیش رو و جلوگیری از بروز رکود در بازار هست. در حالی که طی هفته های اخیر علاوه بر شدت یافتن تورم مسکن، تغییرات روزانه قیمت پیشنهادی فروش آپارتمان از جانب بعضی مالکان به یکی از مهم ترین شاخصه های بازار معاملات ملک تبدیل شده است و متقاضیان خرید آپارتمان را با فشار مالی مضاعف مواجه کرده هست، در بعضی محلات منطقه ۵ شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به عنوان پرمعامله ترین منطقه در بازار مسکن پایتخت و کانون تقاضای مصرفی مسکن، علائم خفیفی از «انعطاف» بعضی سازنده ها در قیمت قطعی فروش آپارتمان ها مشاهده می شود؛ این حرکت که به تازگی نشانه های ضعیفی از بازبینی در سطح قیمت های پیشنهادی از سوی گروهی از فروشندگان مسکن-عمدتا سازندگان- را در خود جای داده است نوعی حرکت امیدوارکننده به نفع متقاضیان مصرفی مسکن در شرایط فعلی محسوب می شود؛ هم اکنون بروز تورم شدید در بازار مسکن موجب شده است است گروه های مصرفی حاضر در بازار تقاضای ملک با معضل کمیاب شدن و حتی نایاب شدن فایل های مناسب جهت خرید مواجه شوند؛ این در حالی است که تغییرات روزانه قیمت های پیشنهادی که طی هفته های اخیر منجر به بروز فشار مالی و روانی مضاعف بر خریداران مسکن شده است بود نیز همچنان ادامه دارد؛ بررسی ها حاکی هست، بروز نشانه های خفیف از اعمال «تخفیف تا ۵ درصد» در قیمت فروش آپارتمان در وقت انجام معامله که طی ماه های اخیر به جزء نایاب بسیاری از فایل های فروش ملک تبدیل شده است بود در صورت سرایت به بخش عمده ای از فایل های فروش آپارتمان های مصرفی می تواند منجربه استمرار حرکت بازار مسکن در مسیر رونق شود و بازار را از خطر بازگشت زودهنگام به رکود در امان نگه دارد. کارنامه اردیبهشت معاملات مسکن نشان داد در منطقه ۵ به علت تورم بالای ۵۰ درصد، حجم خرید کم کردن پیدا کرده هست؛ شواهد تازه مشخص می کند سمت عرضه خبر این کارنامه را هر چند خفیف دریافت کرده است.

یک علامت از تاثیر کارنامه بهاری معاملات مسکن بر واکنش‌ها فروشنده ها در بازار مشاهده شد. مطابق روایت تازه واسطه های ملکی در منطقه ای پرتقاضا در تهران، بعضی فروش

بررسی های «دنیای اقتصاد» بر پایه بیانات واسطه های بازار معاملات مسکن نشان می دهد، این حرکت خفیف که هم اکنون خود را در شکل «اعمال تخفیف تا ۵ درصد» روی آخرین قیمت پیشنهادی مالک در وقت انجام معامله با خریدار در بعضی محلات مصرفی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نشان می دهد از ایجاد یک نگرانی عمده در میان گروهی از عوامل فروش واحدهای مسکونی نشات گرفته هست؛ عوامل فروش واحدهای نوساز به عنوان مطلع ترین گروه فروشنده آپارتمان از شرایط بازار، با مشاهده انصراف اضطراری گروهی از خریداران مصرفی و خروج آنها از بازار، به علت نگرانی راجع به فروش نرفتن واحدها در وقت موردنظر و تقویت خطر ایجاد شرایط رکود تورمی در بازار، حاضر به اعمال تخفیف جزئی در قیمت نهایی فروش شده است اند.

بنابر اعلام واسطه های فروش مسکن در بعضی محلات مصرفی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران طی روزهای اخیر بعضی فایل های فروش آپارتمان های نوساز با انعطاف قیمتی خفیف به فروش رفته هست؛ این در حالی است که سازنده ها در ماه های اخیر تحت تاثیر تحولات ایجاد شده است در شرایط اقتصادی، اوضاع سیاسی از بابت تحولات برجام، تورم زمین و رشد قیمت مصالح ساختمانی و سایر هزینه های ساخت وساز، قیمت پیشنهادی فروش آپارتمان های آماده عرضه را به شکل چشمگیری زیاد کردن داده و این زیاد کردن را در کوتاه مدت تکرار کردند؛ علاوه بر این، عدم زیاد کردن قیمت اسمی مسکن به علت رکود ایجاد شده است در سال های ۹۳ تا ۹۵ و کم کردن ارزش واقعی مسکن(در مقایسه با قیمت تورم) در سال های رکود منجر به ایجاد زمینه رشد محسوس قیمت ها در دوره رونق-مقطع زمانی فعلی- شد؛ از آنجا که بازدهی بازارها در بلندمدت با یکدیگر همگرا می شود، هم اکنون بخشی از زیاد کردن قیمت مسکن، ناشی از افت قیمت واقعی ملک در سال های رکود و روند طبیعی بازار جهت هماهنگ شدن با سایر بازارها هست. با این حال کارشناسان مسکن معتقدند آنچه در شرایط فعلی می تواند به حفظ رونق در بازار معاملات مسکن یاری کند آن است که به جای آنکه قیمت اسمی مسکن در کوتاه مدت و به صورت ناگهانی زیاد کردن یابد تغییرات در مدت وقت بیشتری اتفاق بیفتد.

افت حداقل یک درجه ای کیفیت خرید

با این حال، پرش قیمت فروش آپارتمان و زیاد کردن شکاف بین قیمت مسکن و سطح قدرت خرید متقاضیان مصرفی درحالی منجر به انصراف اضطراری بعضی متقاضیان از خرید مسکن شده است است که سایر خریداران مصرفی حاضر در بازار، هم اکنون به دو شکل عمده جهت عبور از دیوار تورمی مسکن تلاش می کنند. گروهی از این متقاضیان که پیش از این به دنبال خرید واحدهای مسکونی میانگین متراژ یا بزرگ متراژ در مناطق مصرفی بودند تحت تاثیر پرش ناگهانی قیمت مسکن، متراژ آپارتمان مورد تقاضا را کم کردن داده و به بازار آپارتمان های با متراژ کمتر وارد شده است اند؛ این در حالی است که گروه دیگری از متقاضیان خرید مسکن در بعضی محلات مصرفی همچون مناطق ۴ و ۵ شهر تهران(کانون معاملات آپارتمان های مصرفی) که متقاضی خرید واحدهای کوچک متراژ در این مناطق بودند ناچار به عوض کردن نزولی محلات مورد جست وجو و خرید مسکن در مناطق پایین تر شده است اند؛ به عبارت دیگر این گروه از متقاضیان مسکن به اجبار کیفیت خرید خود را حداقل یک درجه کم کردن داده اند.

انعطاف خفیف در بازار مسکن

وضعیت اورژانسی دو منطقه پرفروش

شواهد موجود نشان می دهد هم اکنون تقاضا جهت دیدار از فایل های فروش مسکن به خصوص واحدهای نوساز، در بعضی محلات مصرفی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نسبت به ماه های ابتدای رونق کم کردن یافته هست؛ همین عنوان باعث شده است است سازنده ها که بیش از سایر فروشندگان مسکن در بازار حضور داشته و فعالند، متوجه کم کردن سطح تقاضا جهت خرید آپارتمان در مناطق مصرفی به خصوص دو منطقه ۴ و ۵ شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران شوند؛ این گروه از فروشندگان مسکن که واحدهای آماده فروش خود را به بازار عرضه کرده اند در مواجهه با عقب نشینی بخشی از خریداران به علت نیاز به منابع مالی جهت شروع پروژه های ساختمانی جدید، به واسطه ها اعلام می کنند با تخفیف جزیی حاضر به فروش آپارتمان های خود به خریداران هستند. در واقع این گروه از فروشندگان مسکن با درک یک خبر از شرایط پیش روی معاملات آپارتمان مبنی بر احتمال بروز رکود تورمی و انحراف زودهنگام بازار از مسیر رونق، حرکتی خفیف جهت کنارآمدن با متقاضیان خرید آپارتمان بر سر قیمت نهایی را شروع کرده اند.

یک علامت از تاثیر کارنامه بهاری معاملات مسکن بر واکنش‌ها فروشنده ها در بازار مشاهده شد. مطابق روایت تازه واسطه های ملکی در منطقه ای پرتقاضا در تهران، بعضی فروش

واسطه های بازار خرید وفروش واحدهای مسکونی در این باره به «دنیای اقتصاد» اعلام کردند هم اکنون آستانه عوض کردن فاز معاملات مسکن و همچنین سطح شکننده رونق از سوی بعضی از سازندگان حاضر در بازار فروش ملک احساس شده است هست؛ وضعیتی که پیش از این کارشناسان مسکن نیز نسبت به بروز آن هشدار داده بودند؛ مبنی بر اینکه ادامه رشد قیمت ها و تغییرات روزانه قیمت پیشنهادی فروش مسکن، بازار معاملات را در معرض خطر خاتمه پیش از موعد فاز رونق و بازگشت زودهنگام به رکود قرار می دهد. تحقیقات میدانی «دنیای اقتصاد» حاکی است اعمال تخفیف جزئی در قیمت نهایی فروش مسکن از سوی بعضی فروشندگان واحدهای مسکونی به خصوص سازندگان، هم اکنون در بعضی محلات منطقه ۵ شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران مشاهده می شود؛ منطقه ۵ پرمعامله ترین، پرتقاضا ترین و کانون عرضه واحدهای مسکونی مصرفی است که مطابق آمارهای رسمی در اردیبهشت ماه ۱۳ درصد از حجم کل معاملات خرید مسکن را به خود تخصیص داده شده است داده هست؛ هر چند منطقه ۵ همچنان پرمعامله ترین منطقه شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به لحاظ خرید و فروش واحدهای مسکونی است ولی این سهم در سال گذشته بیش از ۱۵ درصد بود که هم اکنون به علت بروز بیشترین قیمت رشد قیمت در بازار مسکن این منطقه در مقایسه با سایر مناطق شهر تهران، این سهم کم کردن یافته است.

علاوه بر منطقه ۵، به علت نوسانات ناگهانی قیمت مسکن در منطقه ۴، حجم معاملات واحدهای مسکونی در این منطقه نیز اردیبهشت ماه امسال کم کردن یافت؛ در حالی که حجم کل معاملات مسکن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران اردیبهشت ماه امسال ۱۵ درصد نسبت به اردیبهشت سال گذشته زیاد کردن یافت ولی حجم معاملات مسکن در منطقه ۵ نسبت به مدت مشابه سال قبل، معادل ۱۰ درصد و در منطقه ۴ معادل ۱۲ درصد افت کرد؛ این در حالی است که در منطقه یک شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران حجم معاملات مسکن با رشد ۴۷ درصدی مواجه شد و نیمه جنوبی شهر تهران(عمدتا مناطق واقع در محدوده بافت فرسوده) رشد بیش از ۲۰ درصدی حجم معاملات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل را تجربه کرد. بررسی ها نشان می دهد بااهمیت ترین عامل افت محسوس حجم معاملات خرید مسکن در مصرفی ترین مناطق شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران در اردیبهشت ماه امسال، رشد بیش از ۵۰ درصدی قیمت مسکن در منطقه ۵ و زیاد کردن نزدیک به ۴۰ درصدی قیمت فروش آپارتمان در منطقه ۴ هست. به این ترتیب تورم مسکن، بااهمیت ترین عامل کم کردن حجم معاملات خرید آپارتمان در این دو منطقه است.

انعطاف خفیف در بازار مسکن

واسطه های بازار معاملات مسکن می گویند درحالی که هم اکنون در منطقه ۴ شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران کماکان نشانه ای ازفراگیر شدن اعمال تخفیف در قیمت های پیشنهادی فروش مسکن از سوی فروشنده ها مشاهده نمی شود، ولی بروز انعطاف خفیف قیمتی از سوی بعضی فروشندگان مسکن در منطقه ۵ قابل مشاهده است.

بیانات بعضی واسطه های فروش مسکن در مناطق ۴ و ۵ شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران حاکی است هم اکنون بر خلاف دوره های گذشته رکود که متقاضیان مسکن به طور کامل از بازار خارج می شدند، در حال حاضر متقاضیان خرید آپارتمان با سطح مشخصی از قدرت خرید در بازار حضور دارند ولی فایل های فروش مسکن موجود، پاسخگوی سطح و نوع تقاضای متقاضیان نیست؛ این در حالی است که شواهد فعلی بازار نشان می دهد بازار فاقد کشش مورد نیاز جهت زیاد کردن مجدد قیمت هاست و در صورتی که مالکان و فروشندگان مسکن بخواهند سطح فعلی فروش واحدهای مسکونی با اوضاع کنونی را در فصل پیش رو-تابستان- حفظ کنند چاره ای جز انعطاف قیمتی نخواهند داشت. این در حالی است که بنا بر اعلام واسطه های فروش مسکن، امسال فصل نقل و انتقال در بازار مسکن سریعتر از سال های گذشته شروع شده است هست؛ به این معنا که اگرچه در سال های قبل، ابتدای فصل تابستان شروع اوج جابه جایی ها در بازار معاملات مسکن محسوب می شد ولی امسال تقاضای خرید تقریبا از ابتدای سال به بازار وارد شده است و زیاد کردن موردانتظار در سطح قیمت ها نیز در همین بازه زمانی اتفاق افتاده هست؛ بنابراین با در نظر گرفتن مجموعه شواهد، انتظار می رود تابستان امسال قیمت مسکن در محدوده فعلی تثبیت شود.

دو اهرم جهت کنترل بازار

کارشناسان مسکن معتقدند هم اکنون با دو اهرم می توان خطر بازگشت زودهنگام بازار معاملات ملک به دوره رکود را کنترل و برطرف کرد؛ اهرم اول به یک عوض کردن واکنش‌ها عمده در عوامل فروش واحدهای مسکونی مربوط می شود که هم اکنون خود را در شکل اعمال تخفیف جزئی در بعضی فایل های فروش آپارتمان در بعضی محلات منطقه ۵ شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نشان می دهد؛ در صورت سرایت این واکنش‌ها به سایر فروشندگان در مناطق مصرفی می توان نسبت به ادامه حرکت بازار مسکن در مسیر رونق امیدوار بود؛ اهرم دوم به برقراری جریان پرداخت تسهیلات لیزینگ به متقاضیان خرید مسکن برمی گردد؛ هم اکنون قدرت خرید تسهیلات ۹۰ میلیون تومانی خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم به واسطه زیاد کردن دست کم ۲۵ درصدی قیمت مسکن، به همین میزان کم کردن یافته هست؛ در حالی که سال گذشته متقاضیان خرید آپارتمان با احتساب میانگین قیمت مسکن در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران قادر به خرید یک آپارتمان ۵۰ مترمربعی به قیمت ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان بودند واسطه های بازار مسکن می گویند هم اکنون فایل های فروش مسکن زیر ۴۰۰ میلیون تومان کمیاب شده است هست. به اعتقاد فعالان و کارشناسان بازار مسکن مسیر پرداخت تسهیلات لیزینگ باید به گونه ای طراحی شود که تقاضای مصرفی و واحدهای کم سن در اولویت خرید با استفاده از این تسهیلات قرار بگیرند.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | آپارتمان | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs